17 lutego 2024

Naprawa napędu Siemens Single Motor Module 6SL3120-1TE15-0AA3

Napędy, które naprawiamy w naszym serwisie pracują w różnych warunkach. Oczywistym jest, że te które na co dzień narażone są na skrajne temperatury i dużą wilgotność ulegają znacznie częściej awarii. Tym razem Klient wezwał nasz serwis do uszkodzenia jednej z osi przy maszynie do obróbki kamienia.

Zdiagnozowaliśmy uszkodzenie napędu Siemens Single Motor Module 6SL3120-1TE15-0AA3, który napędzał tę oś. Do przeglądu serwisanci zabrali również silnik, ponieważ po jego wyglądzie zewnętrznym były duże obawy o stan enkodera. Na szczęście okazało się, że uszczelki spełniły swoje zadanie i enkoder jest w bardzo dobrym stanie.

Niestety wnętrze napędu Single Motor Module 6SL3120-1TE15-0AA3 było w znacznie gorszym stanie. Wszechobecne był zielone naloty i bardzo zaawansowana korozja płyty. Nasz inżynier wykonał jednak najpierw gruntowne czyszczenie, a później regenerację druku i przelotek na płycie PCB. Na koniec wykonaliśmy zabezpieczenie płyt powłoką lakierniczą, co uchroni napęd Single Motor Module 6SL3120-1TE15-0AA3 przed dalszą degradacją pod wpływem warunków zewnętrznych.
Naprawa napędu zakończyła się pełnym sukcesem, a efekty części testów przedstawiamy na krótkim filmie.